Przeskocz do treści

Go nie musi być czarno-białe

Spis streści

Go może być kolorowe! :)

Gra na kolorowym zestawie
Gra na kolorowym zestawie, fot.: http://www.migame.co.kr

Zdecydowana większość kamieni do Go jest w kolorze białym i czarnym. Plansze są zazwyczaj koloru jasnego drewna albo (najczęściej chińskie) trochę żółtawe, rzadziej na przykład mahoniowe - ciemne. Zdarzają się jednak zestawy w innych kolorach. Nie piszę tutaj o ręcznie robionych, bo samemu można sobie zrobić to, na co tylko ma się ochotę. Piszę o zestawach produkowanych seryjnie i normalnie sprzedawanych w sklepach na świecie.

Kamienie szklane

Najbardziej "żywym dowodem" na istnienie kolorowych kamieni do Go jest koreański sklep www.migame.co.kr, gdzie (w kategorii Baduk) oprócz dość dużej ilości klasycznego sprzętu, znajduje się przynajmniej kilkanaście produktów bardzo kolorowych. Są to gobany i kamienie (nazwane Rainbow Go Stone).  Mamy w sklepie do wyboru cztery kolory kamieni: czerwony, zielony, niebieski i żółty. Kamienie wykonane są z błyszczącego, przezroczystego szkła,  i widzimy przez nie Goban, jak przez wiele małych soczewek.

Biały goban 9x9
Biały goban 9x9, fot.:http://www.migame.co.kr/

Nie zabrakło kolorowych Gobanów. Do wyboru są cztery kolory: biały, czarny, zielony i jasnoniebieski. Gobany są w dwóch rozmiarach 9x9 oraz 19x19. Te ostatnie dodatkowo występują w dwóch  grubościach: 12 i 45mm. O ile nie lubię grać na białych planszach (np. ceratach, czy planszach wydrukowanych na białym papierze), to muszę przyznać, że przy kolorowych kamieniach biały  Goban bardzo mi się podoba.

Dość oczywiste jest, że powyższe  produkty skierowane są raczej do dzieci, na co wskazują zdjęcia z grającymi młodymi ludźmi. Co prawda, często byłem świadkiem, że nawet czarno-białymi kamieniami na planszy dzieci bardzo się interesują i chętnie poznają zasady. Sądzę jednak, że gdybyśmy mieli na pokazach i warsztatach kolorowe kamienie, to jeszcze więcej dzieci byłoby chętnych do nauki gry. Ilu z nich dalej by chciało grać to już nie wiem ;) ale na pewno dużo więcej chciałoby mieć taki kolorowy zestaw, niż "klasyczny" czarno-biały.

Nie są to jednak jedyne dostępne kolorowe kamienie. Choć, trzeba przyznać, że te dalej opisane są mniej jaskrawe :) Mamy mianowicie kamienie wykonane z różnych kamieni naturalnych, w tym półszlachetnych. Możemy znaleźć kamienie na przykład z czerwonego agatu czy jadeitu.

Kamienie Jadeitowe

Kamienie jadeitowe 1
Kamienie jadeitowe fot.: www.jwebshop.com

Zielone, jadeitowe kamienie są chyba najczęściej spotykanymi w sklepach kolorowymi kamieniami. Występują w różnych wersjach i są produkowane przez szereg producentów. Podobno dawno temu takimi kamieniami grali władcy Korei. Niektórzy twierdzą, że mniej męczą oczy niż kamienie białe i czarne. Cóż, możliwe. Ja jednak nigdy tak długo nie grałem przy ich użyciu, bym mógł to sprawdzić. Tak czy owak, kamienie wydają mi się bardzo sympatyczne i chętnie bym takie przyjął ;) Są one bardzo podobne do szklanych koreańskich, tzn. ciemne są matowe, a jasne są błyszczące. Mają też taki sam kształt. Można to zobaczyć w tej galerii.

Koreańskie kamienie jadeitowe
Koreańskie kamienie jadeitowe

W sklepie jwebshop.com można znaleźć kamienie z naturalnego czerwonego agatu. Czerwone są tylko "ciemne" kamienie, "jasne" są raczej białe, trochę przezroczyste - taka to cecha agatu.

Kamienie z czerwonego i białego agatu, fot.: www.jwebshop.com

Kamienie Yunzi

Yunzi "Jade Luster"
Yunzi "Jade Luster" fot.: http://www.jwebshop.com/

Fabryka Yunzi produkuje bardzo wiele różnych kamieni, jednak ich flagowym produktem są kamienie odlewane ponoć z masy na bazie tradycyjnej receptury z przed wieków, którą na nowo odkryto w drugiej połowie XX wieku. Kamienie takie są matowe (białe i czarne)  i dość ciężkie (ponoć w masie jest dużo ołowiu). Standardowo występują w dwóch kształtach, jednostronnie płaskie (tutaj film pokazujący produkcję) i dwustronnie wypukłe. Jednak nawet te dwustronnie wypukłe mają inny kształt, niż kamienie japońskie. Dokładniej Yunzi opiszemy innym razem.

Wracając do kolorowych kamieni. Kamienie Yunzi oprócz zwyczajnego białego koloru mogą być zielone lub żółte - mowa oczywiście o kamieniach jasnych. Ciemne zdają się być niezmiennie czarne.

Żółte Yunzi
Żółte Yunzi fot.: http://aobo-shop.com

Na zachodzie dostępne są kamienie Yunzi w różnych odcieniach, mianowicie "białe" kamienie mogą być lekko żółtawe,  zielonkawe, a w www.jwebshop.com są mocno zielone Yunzi, posiadają nazwę "Jade Luster".

Poniżej zdjęcie z Wystawy o Go w Moskwie (kwiecień 2009). Były tam eksponowane m.in. kamienie z różnych minerałów i o różnych kolorach.

Kolekcja różnokolorowych kamieni do Go
Kolekcja kamieni z wystawy o Go w Moskwie. fot.: http://go.weiqi.ru/

Jedynymi dostępnymi w Polsce kolorowymi kamieniami są jadeitowe, a przynajmniej tylko o nich wiem. ;)

Poniżej jeszcze kilka zdjęć ze sklepu www.migame.co.kr.

zielony gobanKolorowe kamienie

Aktualizacja 24 X 2010 ;)

Poniżej zdjęcia z galerii:
http://way-of-go.com/gallery/displayimage.php?album=6

foto foto

Teraz kilka ze strony:  http://shop.way-of-go.com/

I jeszcze dwa

fot.: go.weiqi.ru
fot.: http://cha108.weiqi.ru/2010/03/17/1

14 myśli na “Go nie musi być czarno-białe

 1. Kamyk

  Bardzo fajny artykuł!
  Będę polował na te kamienie już za miesiąc. :)
  Bardzo ciekaw jestem jak będą wyglądać na wiśniowym stoliku.

 2. marmez

  @Kamyk: Z tych koreańskich przezroczystych to może żółte i niebieskie by pasowały - jako kontrast. Czerwone raczej nie. Zielone jadeitowe też powinny dobrze wyglądać. (Tak mi się wydaje) ;)

 3. marmez

  Dostałem informację, że oryginalne tradycyjne Yunzi są właśnie lekko żółtawe, nazywane przez chińczyków "kość słoniowa" albo "kozie mleko". I ta wersja jest najbardziej ceniona.
  Istnieje też wersja śnieżonobiała "albinosy" lub "biel śniegu", początkowo była produkowana przez małe fabryczki podrabiające Yunzi, teraz samo Yunzi takie produkuje, ale ta wersja jest najmniej ceniona w chinach, nawet niżej od koreańskich Shinkwang o podobnej grubości i średnicy.
  Dziękuję za dodatkowe informacje, więcej z nich w artykule o Yunzi. :)

 4. Cinek

  Jakby były to bym sobie kupił! Kamyczki we wszystkich kolorach tęczy i różowy goban, lol. Tylko jakby tym grać w herbaciarni i wpadaliby "mali goiści" to kamienie by się szybko wyczerpały :P

 5. OrO

  Nie do pomyślenia... A skąd wiadomo kto zaczyna, kiedy nie ma czarnych? :P

 6. Kamyk

  WOW, dopiero teraz rozpoznałem grających na zdjęciu obok zielonego gobanu:
  To są insei z byłej szkoły King's Baduk !!! W tym Mateusz Surma 4dan(po prawej/1plan) - nasza nadzieja na PRO :)

 7. Kamyk

  Proponuje też spojrzeć na koreanski odpowiednik
  http://www.dreamentry.net/
  Z tego co zauważyłem, to Rosjanie wprowadzili te kolorowe Go na którymś festiwalu Baduk w Korei.(urozmaicenie dla dzieciaków) Koreańskie organizacje Baduk po roku poparły ten pomysł.
  A sklepy szybko zwietrzyły okazję do zarobku :)

 8. marmez

  @Kamyk: To te same kamienie, które wyżej opisywałem, choć miałem zdjęcia z innego sklepu. No ale fajnie zobaczyć je na stronie po angielsku, a nie po koreańsku ;)

  Tak w ogóle to udało Ci się je upolować w Korei, tak jak wcześniej pisałeś? ;)

 9. Kamyk

  Niestety nie miałem okazji.
  Za to mam kilka kontaktów, które może zaowocują takimi kamyczkami...

  Myślę też o zamówieniu takich w Polsce - Pewnie za komplet kamieni byłoby coś około 150-250 złotych...

  Widziałem nawet firmę jubilerską, która się interesowała takim wyrobem...

 10. Kamyk

  Znalazłem sklep z innymi kamieniami niż szklane :)
  http://www.ymimports.com/c-50-stones.aspx
  Jak widać boskie "muszelki" są tylko 4x droższe niż agatowe kamienie :)
  i kosztują blisko 1300zł za komplet... Moje yunzi to "szajs" przy tych muszlach:)
  Tak więc kolorowe kolorowymi ;) ... a muszelki muszelkami :)

 11. marmez

  Oh Kamyku :) Sklepów z kamieniami innymi niż szklane jest pełno! W tym wpisie poruszałem tylko temat kolorowych kamieni. Tak, że agaty, szkło czarno-białe ani muszle mnie nie interesowały :)

  Np. w swoich linkach mam kilka różnych sklepów, różnych ze względu na kraj, sprzęt i takie tam, ale raczej Europa i USA: http://www.delicious.com/marmez/sklepygo Oczywiście to nie miała być, kompletna lista, tylko lista tych które chciałem (kiedyś) zapisać w ulubionych. Te linki są wartościowsze czym starsze, ostatnio jakieś wynalazki tam pododawałem.

  O muszlach też by można dużo napisać, o agatach też, jednak ani na jednych ani na drugich się nie znam, a kolorowe sądzę, że są wszystkim nieznane, temu to że też się na nich nie znam, nie wyjdzie za bardzo na jaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.