Przeskocz do treści

Recenzja zielonych (jadeitowych) kamieni do Go

Jadeitowe w porównaniu do Yunzi

Zazwyczaj Go kojarzy się z czernią i bielą na drewnie, ale możemy kupić inne kolory kamieni niż tylko czarne i białe. Wcześniej już pisałem tutaj o różnokolorowych kamieniach do Go. W tym wpisie będzie o zielonych.

Kolor

W tym zestawie "czarne" są ciemnozielone, "białe" jasnozielone — jadeitowe. Kamienie nie są jednolitej barwy. Najbardziej widać teksturę na jasnych, jednak i na ciemnych dostrzeżemy różne smugi, które dodają kamieniom charakteru.

Tymi kamieniami — tak samo jak każdymi innymi — lepiej nie grać tłustymi palcami, bo pozostają (szczególnie na ciemnych) brzydkie ślady.

DSC_0056

Materiał

Kamienie wyprodukowano w Korei i odlano ze szkła. Jasne kamienie błyszczą się, a ciemne są lekko matowe, czyli podobnie jak to dzieje się w większości kamieni szklanych, muszli i kamienia. Wymiary to 8 mm grubości i 22 mm średnicy, czyli dość standardowe szklane kamienie średniomałej grubości. Jakość wykonania oceniam na poziomie dobrym. Mają powtarzalne wymiary, nie występuje wiele wad kształtów — niemniej zdarzają się rowki, a na ciemnych malutkie białe kropki.

FE_DSC100_01349

Wrażenie

Co do grania takimi kolorami, to zawsze na początku jest zdziwienie, pewien dysonans. Jest inaczej, ale tylko na początku. Po pół godziny gry jak się zerknie na inne plansze, na których gra się standardowym biało-czarnym zestawem, to człowiek dziwi się kontrastowi między kamieniami.

Gdzieś czytałem, że takie zielone kamienie są niby lepsze, że mniej męczą wzrok, że zielony uspokaja. Niech i tak będzie, choć zbytnio w to nie wierzę. Za to na pewno grając w słońcu, jasnozielone będą trochę mniej raziły, niż zwykłe białe.

Każdy ma inne preferencje, ale sporo jest goistów, którym te kamienie się podobają. W naszym klubie przynajmniej połowa stałych graczy je lubi.

W dotyku są jak zwykłe 8 mm szklane koreańskie kamienie, czyli przyzwoite kamienie do gry. Osoby preferujące grubsze kamienie, rzecz jasna mogą ich nie polubić.

Yunzi i zielone
Czarne Yunzi, jadeitowe i białe szklane.

Zdjęcia

Niestety zdjęciami trudno oddać kolory. Dodatkowo zrobiłem błąd, kładąc pod Goban mój ulubiony zielony obrusik... Najlepiej kolor widać przy zdjęciach porównawczych z innymi kamieniami.

Galeria zdjęć: iGo Kamienie Jadeitowe Zielone Szklane 2020-02
Turnieje, na których graliśmy też na takich kamieniach:
- Jesień 2017
https://www.flickr.com/photos/porfirion/albums/72157689556117794/with/38539869486/

16-IMG_5319

Dodatki

Kamienie sprzedawane są bez dodatków. Zapakowane są w woreczki foliowe, i w nich ciasno włożone w pudełko tekturowe, które widać poniżej.

IMG_20200526_164527

Więcej recenzji

W niedalekiej (choć nieokreślonej) przyszłości chciałbym napisać recenzje następujących sprzętów goistycznych - jako, że zdjęcia już mam (co prawda nieuporządkowane), to je linkuję poniżej:

Dziękuję Andrzejowi za pomoc przy zdjęciach i tekście.
marmez, V 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.