Przeskocz do treści

o Go

Go jest jedną z najstarszych gier planszowych na świecie.

Jej historia liczy sobie już ponad 4000 lat, jednak nie można dokładnie stwierdzić skąd pochodzi. Przyjmuje się, że swe początki miała w Chinach i tam też się rozwijała, zanim dotarła do Japonii, Korei oraz świata zachodu.

Go łączy w sobie prostotę z elegancją, które są niezbędne do zachowania wewnętrznej harmonii oraz dążenia do doskonałości. Jest to gra, która uczy nie tylko myślenia, ale także sztuki życia.

Dzięki Go, uczymy się szanować przeciwnika, poznajemy jego umysł, duszę oraz serce. Brzmi nieprawdopodobnie, ale to właśnie Go pozwala odkryć, jakimi jesteśmy ludźmi - demaskuje nasze żądze, pragnienia oraz lęki. Początkujący gracz nie widzi tego tak przejrzyście, jak goista z długim stażem, jednak z czasem jest w stanie zauważyć, że nie jest to zwykła gra planszowa. W życiu często brak pokory, szacunku oraz cierpliwości jest przyczyną wielu problemów. Tak też jest i w Go. Bez tych cech człowiek jest jałowy, wręcz pusty w środku. Uczymy się szanować przeciwnika, nie zachwycamy się własnymi sukcesami oraz wykazujemy sporą dawkę cierpliwości, gdyż brawura często jest przyczyną katastrofy.

Go to życie. Uczy sztuki kompromisu, gdyż tak jak w życiu nie można mieć wszystkiego. Jeżeli ktoś jest zbyt zachłanny, w końcu straci wszystko. Taka jest kolej rzeczy.