Przeskocz do treści

Historia

Historia Go w Szczecinie

Pierwsze znane nam próby spopularyzowania Go w Szczecinie to klub istniejący od października 2003 w XIII LO. Niestety nie wiemy nic więcej poza informacją na stronie IAG . Jeżeli ktoś wie coś więcej o tym klubie, lub w ogóle o wcześniejszym życiu goistów w Szczecinie, to bardzo prosimy o kontakt, bo chcielibyśmy zamieścić tutaj jak najwięcej informacji na ten temat.

Początki naszego klubu

Zaczęliśmy raczkować już w listopadzie 2007 roku. Pierwsze spotkania organizowane przez Grzegorza Wieteskę miały miejsce w Dąbiu. Zaczynaliśmy od zera, a mianowicie z jednym zestawem kamieni oraz dwoma gobanami (rozmiary 9x9 i 19x19). Klub funkcjonował do stycznia 2008 roku. Nasza działalność została wstrzymana z powodu braku chętnych do gry, gdyż początkujący bardzo szybko się zniechęcali, nie widząc postępów w nabywanych umiejętnościach.

Przez ponad pół roku klub nie istniał dla szczecinian. Jednak już w sierpniu nasza aktywność wzmogła się dzięki inicjatywie Jana Przybysia, który nawiązał kontakt z kilkoma (nieznającymi się wzajemnie) goistami na drodze mailowej. Klub został reaktywowany 16.09.2008 roku przez Joannę Przybyś, Jana Przybysia, Grzegorza Wieteskę, Krzysztofa Kotwicza, Jarosława Pietrzaka, Łukasza Węglarka oraz Porfiriona w herbaciarni "Pod Sukniami" na alei Piastów. W tymże składzie spisaliśmy deklarację członkowską szczecińskiego klubu Go i rozpoczęliśmy grę :) Wówczas posiadaliśmy cztery duże gobany i jeden mały.

deklaracja

Założyliśmy także bibliotekę, którą przez kilka pierwszych lat prowadził Grzegorz Wieteska. W planach także było stworzenie strony internetowej naszego klubu, jednak nie mieliśmy żadnego informatyka, który by chciał się tego podjąć. Poratowała nas Deserte tajemnicza goistka z Trójmiasta. Zaprojektowała szatę graficzną oraz przez jakiś czas prowadziła prostszą wersję strony, którą można zobaczyć na szczecinski-klub-go.yoyo.pl/old/.

Przełomowym momentem było dołączenie do klubu nowego członka – Jakuba Gauzy, który wcześniej uczęszczał do Wielkopolskiego Ośrodka Go. Jakub umieścił informacje o szczecińskim klubie na różnych polskich stronach goistycznych, a następnie po konsultacji z Deserte, rozpoczął prowadzenie naszej strony. Zaprojektował także plakaty oraz ulotki, które członkowie rozprowadzali na terenie całego Szczecina.

Na początku grudnia 2008 kupiliśmy siedem dobrej klasy zegarów (DGT 2010) oraz kilka dużych gobanów. Co jakiś czas do biblioteczki dodawany był nowy wolumin związany z Go, który sponsoruje Jan Przybyś. 20 grudniu 2008 roku rozegraliśmy pierwszy klubowy turniej Go. Założenie było takie, iż tego typu przedsięwzięcia będą miały miejsce raz na miesiąc, jednak z powodu natłoku zajęć staramy się je organizować co najmniej raz na dwa miesiące. Klub bardzo prężnie się rozwija. W przyszłości chcemy założyć szkółkę Go dla najmłodszych. Pragniemy rozpowszechniać piękno tej gry tak długo, dopóki starczy nam sił. Mamy ich naprawdę nie mało!

4 luty 2009

Yako

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.